субота, 25 березня 2023 р.

 

 Happy Nordic Day everyone!

«Сяйво»

Над Скандинавськими горами

Північне сяйво мерехтить.

Пустує з Божими світами,

То затріпоче, то на мить

Згасає, мов би і не має

Святої аури Земля.

Аж раптом темрява зникає

І знову, наче немовля,

Сміється сяйво золотаве,

Веселе, жваве, чепурне…

Немов казковий птах яскравий

Розпавив пір`я вогняне.

Олександр Кучеровський

23 березня 2023 року з учнями  6 класу ми вперше відмічали День Нордичних країн   і ми, українці, щиро дякуємо нордичним країнам-партнерам за підтримку України. Ми відкрили для себе нових нордичних авторів, розширили знання про культуру, традиції та природу. Вивчили розташування цих країн на мапі Європи, знайшли столиці цих країн та нанесли на контурну карту, виготовили прапори.

Учні  дізналися про давню традицію винахідництва, яку започаткував Альфред Нобель; про вимоги до сучасних винахідників (серед яких обов’язкова — вдосконалення життя людей без погіршення стану екології); про організацію Snilleblixtarna (проблиски геніальності), яка розвиває здібності у дітей; про Solvatten, який фільтрує воду в Африці, та Plantagon – скляну сферу-город для містян та інші цікавинки сучасної шведської науки. Звичайно, згадали літературних героїв Астрід Ліндгрен, які відомі всім дітям. Шестикласники  дізналися про скандинавські країни, нордичні міфи та творчість сучасних  письменників, представлених на книжковій виставці. 

 Norden – це назва культурно-політико-географічного регіону в Північній Європі та Північній Атлантиці. 23 березня 1962 року в місті Гельсінкі було підписано угоду про співпрацю Нордичних країн. Угода передбачає взаємну підтримку між країнами та охоплює величезний спектр напрямків роботи: культура, соціальна сфера,економічні, політичні,правові питання, співпраця на міжнародній арені – всім цим Нордичні крани можуть займатися спільно. З правової точки зору, всі громадяни Північних країн мають абсолютно рівні права та можливості. Ще у 1952 році було створено Північну раду (Nordiska radet), що стала центром співпраці країн на законодавчому парламентському рівні. А угода у Гельсінкі забезпечила всім мешканцям Півночі вільний доступ до вищої освіти, й створила спільну робочу зону. Тож нордичні резиденти можуть безперешкодно жити в одній країні, а працювати в іншій. Також в рамках партнерства було створено Північний Паспортний Союз, завдяки якому діє  повна свобода пересування країнами-членами об'єднання.Скандинавські країни , Нордичні країни —загальна назва країн, розташованих на  Скандинавському  півострові  Норвегії, Швеції та Фінляндії,Данії, Ісландії та Ґренландії  а також Аландських та Фарерських островів, що зумовлено спільною історією і мовами північної германської групи мов, якими говорять в Данії,Норвегії, Швеції, Ісландії.

Назва вказаної групи країн походить від слова «Скандія», яким в античний час і пізніше в раннє середньовіччя позначали території, які лежали на півночі від Балтики.Скандинавські народи мають між собою багато спільного. Основні скандинавські мови пішли від давньоскандинавської мови і належать до північної гілки германської групи мов. 

Більшість діалектів норвезької, шведської і датської мов взаємнозрозумілі. Ісландська і фарерська мови теж пішли від давньоскандинавської, але зберегли більше архаїчних рис.

Фінська мова належить до іншої мовної сім'ї — фіно-угорської, але на території Фінляндії проживає велика шведська меншина і шведська мова є однією з державних мов цієї країни.

День нордичних країн завершено. Але ще багато цікавого можемо дізнатися. Тож і надалі будемо знайомитися з цими країнами. Пізнавайте ці країни разом із нами!










Немає коментарів:

Дописати коментар