пʼятниця, 27 жовтня 2017 р.

Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя

        Про проведені заходи в рамках Всеукраїнського місячника шкільної бібліотеки у Виноградівській загальноосвітній школі №2
З 2008 року за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (IASL) започатковано щорічне проведення Міжнародного місячника шкільних бібліотек. Міністерство освіти і науки України в 2014 році підтримало міжнародну ініціативу і прийняло рішення щорічно з 1 по 31 жовтня в рамках Міжнародного місячника шкільних бібліотек проводити Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек (наказ МОН України від 12.08.2014 № 931). У 2017 році Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек проходив під гаслом «Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя».

Зміцнення здоров’я дітей є однією з актуальних проблем нашого суспільства. Швидкі темпи зростання захворюваності та інвалідності дітей шкільного віку, недотримання гігієнічних нормативів щодо навколишнього середовища, в якому перебувають діти, незбалансованість харчування, дефіцит мікроелементів і вітамінів, гіподинамія, травматизм, тютюнопаління, вживання алкогольних напоїв, токсичних і наркотичних речовин, ранній початок статевого життя, недостатній рівень сформованості навичок безпеки життєдіяльності, поширення ВІЛ-інфекції, туберкульозу, захворювань, що передаються статевим шляхом тощо, потребують посилення роботи в навчальних закладах з формування в учнів навичок здорового способу життя.
Здоров'я - найважливіша цінність не лише окремої людини, а й загалом усього суспільства. Щоб людина мала змогу піклуватися про своє здоров'я, про розвиток, вона повинна свідомо ставитися до життя як найважливішого дарунку природи. Тому формувати культуру здоров'я особистості, прищеплювати розуміння пріоритету здорового способу життя, надавати ґрунтовні знання про основи здоров'я потрібно дітям з раннього віку, щоб знання, вміння та навички перейшли у звичні, необхідні потреби.
Щоб дитина знала, що таке здоров'я, що впливає на нього, що для нього корисне, а що - шкідливе, як зберегти і зміцнити своє здоров'я й здоров'я інших людей, мають ретельно подбати дорослі (батьки й педагоги). Головне - правильно дібрати інформацію для подання дітям: щоб вона була наукова, доступна для сприймання , зорієнтована на формування в дітей практичних навичок дбайливого ставлення до свого здоров'я, спиратися на традиції українського народу в збереженні та зміцненні здоров'я. Ось чому надання дітям знань про здоров'я та здоровий спосіб життя, становлення їх фізичного, психічного, соціального і духовного здоров'я є необхідним, важливим завданням кожного  навчального закладу і родин.

Аби юні читачі все це зрозуміли й пройнялися відповідальністю за своє здоров'я, під час проведення місячника шкільних бібліотек відбулося багато цікавих заходів. Учні школи та вчителі мали можливість взяти участь у цих заходах. Всі щодня знайомилися з цікавою інформацією виховного змісту. Відкриття Міжнародного місячника шкільних бібліотек розпочалося з тематичного інформування, де всі змогли познайомитися з планом місячника та було проведено флешмоб «Читати – це ЗДОРОВО».
Не є секретом, що підвалини міцного здоров’я закладаються у дитинстві. І багатьох  цікавлять питання, що треба робити, аби  бути здоровою людиною. Враховуючи це,  проведено  зустріч з лікарем-педіатром Наталею Бак. Медична сестра нашої школи Еріка Чачко провела бесіду про вірусні інфекції, зокрема і про грип.
 Вчителем  основ здоров'я Урста Ю.В. проведено квест «Правила безпеки» ” (перед початком гри діти розділилися на 2 команди, далі відбулося  представлення, яке вони готували заздалегідь, капітани отримали маршрутні листи та вирушили до станцій, на яких отримали завдання. Виграла та команда, яка набрала найбільше балів).



Педагогом-організатором Кізмон М.В., вчителями фізичної культури  проведено різні змагання та веселі старти.



   Робота з читачами-учнями 1-4 класів вимагає звернення уваги на проведення інтерактивних заходів, із застосуванням елементів театралізації, використанням ігрових технологій в проведенні масових заходів (рольових, імітаційних, предметних, майстер класи, дегустація). Серед таких –  Тиждень смачної казки, протягом якого учні 2 класу  з класним керівником Штефан О.В. презентували смачні казки з книжки З.Мензатюк «Зварю тобі борщику». 
День 1 – казка «Борщ»(детально розібрали які продукти потрібно для приготування борщу)





день 2 – казка «Вареники» (наліпили вареники, куштували та співали)











                             день 3 – казка «Каша»(робота з хрестоматіями)




                                         день 4 – казка «Узвар» 



                                               день 5 – казка «Калачі».






Оформлено книжкові виставки  “Здоров'я – криниця сили і краси”, “ “Шлях  до здоров’я”,  «Література як мікстура», «Пора гарячого чаю та цікавих книг», книжкову інсталяцію «Осінь. Осінь. Барви чудотворні».



Проведено бібліотечні уроки  «Ми книжки бережемо», «Структура книги», «Читання як задоволення», «Як живеш, шкільна бібліотеко?» та бібліотечне заняття «Свято здоров'я на перерві», урок здоров'я «Бережи себе, малюк».(класні керівники Хоменчук С.М., Марян А.О., Сакалош О.П., Карабаза С.О.) 







Сьогодні у кожному навчальному закладі активно підтримують здоровий спосіб життя. Не є винятком і Виноградівська  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2.  З метою популяризації здорового способу життя  потрібно використовувати  інноваційні форми роботи. Сьогодні інновації в бібліотеці – це необхідна складова її діяльності, завдяки яким заходи стають цікавими та наповненими. Насамперед, це використання новітніх комп’ютерних технологій.  Адже  впровадження  їх в практику роботи бібліотек дозволяє не лише використовувати ресурси світової мережі, але й доповнювати  їх власною інформацією. Цікаво  для учнів  6 класів провела урок “«Що я знаю про здоров’я» вчитель інформатики Онисько О.В., метою якого було активізувати особисте розуміння учнями поняття «здоров’я», довести учням важливість і значимість спілкування для життя людини сьогодні і у майбутньому, визначити, що власна поведінка та спосіб життя є найважливішими факторами, які впливають на здоров’я людини, виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я.



Важливою подією  для  шкільних бібліотек міста стало проведення  брейн-рингу “Молодь за здоровий спосіб життя” між учнями 7 –х класів шести шкіл – ЗОШ №1,2,4,7, 8 та гімназії.  Його програма була насичена різноманітними конкурсами, які спонукали підлітків, молодь вільно висловлювати свої думки, допомогли сформувати правильне ставлення до цих проблем.  Ця гра супроводжувалася цікавою та корисною інформацією про переваги здорового способу життя, про програму краси, що закладено в людині, засоби досягнення фізичного та духовного здоров’я. На заході звучали вірші та пісні. Величезне задоволення отримали присутні від виступу дитячих музичних колективів, які продемонстрували життєрадісні пісні, пластичні  танці,  вправи з аеробіки та гімнастики.
Діти середнього та старшого шкільного віку вирізняються тим, що в цей період їхнього життя відбувається формування особистості, виникає потреба в змінах та експериментах. У підлітків накопичується власний досвід, якого деколи не вистачає для того, щоб вони зуміли правильно сприйняти і оцінити ту чи іншу ситуацію. Одні з них знаходять розуміння і підтримку в сім’ї, а другі – в іншому світі. Саме в стресових ситуаціях, яким вони підпадають, часто вихід  знаходиться у негативних способах вираження (алкоголь, тютюн, наркотики).
      Тому бібліотеки покликані проводити профілактичну роботу, щоб допомогти їм усвідомити негативний вплив шкідливих звичок для життя, розвити їх увагу, фізичну активність, спритність, загартовування організму. Вчителями хімії Довганич М.Й. та біології Нємченко Б.М. проведено виховний захід «Здоров'я – вічна мрія людства».



Для учнів ГПД (вихователь Булі Н.В.) було прочитано вірш К.Чуковського «Мийдодір», а напередодні  всесвітнього дня чистих рук ми прочитали книжку Б.Жолдака «Про чисті ручки» та виготовили дерево чистих рук.



Лейтмотивом проведених заходів Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек стало утвердження думки: «Ми живемо в Україні, тому повинні знати і шанувати історію, літературу,  традиції і культуру своєї держави та держав світу і тому шкільна бібліотека є консолідуючим центром навчального закладу, навколо якого об'єднуються діти, вчителі й батьки, зацікавлені в активізації дитячого читання й покращення його якості. Класними керівниками 5-х класів Урста Ю.В. та Балаж О.В. проведено «Козацькі забави» на яких хлопці могли показати не тільки свою силу, а й кмітливість, творчість і навіть кулінарні здібності.




Завучем з виховної роботи Буркало З.І. проведено виховний захід «Здоровий спосіб життя. Правила та рекомендації», де зокрема було згадано про користь читання. Адже люди, які регулярно читають для задоволення: рідше відчувають стрес і депресію, мають вищу самооцінку,краще долають складні ситуації, мають кращий сон. А лейтмотивом заходу стали слова: «Якщо сонце зранку закрите хмарами, значить сонце сьогодні ТИ. Іди і світи!



Здоров'я — обов'язкова умова життя кожної людини. Тільки здорова людина, життєрадісна, сповнена енергії, здатна в повній мірі надавати необхідну допомогу людям. Як зберегти своє здоров'я на довгі роки? Як бути бадьорим і впевненим у собі, не скаржитись на своє здоров'я, на постійне нездужання? На ці та інші запитання учні 9-11 класів відповіли при анкетуванні на тему: "За здоровий  спосіб життя".

Бібліотека – це світ відкриттів, світ творчості, де формується читач-творець. Використовуючи різноманітні форми роботи, шкільний бібліотекар робить все, що від нього залежить, для того, щоб усі читачі – учні, вчителі, адміністрація школи, батьки були переконані в тому, що шкільна бібліотека є орієнтиром у світі знань.  Завдяки акції «Подаруй шкільній бібліотеці нову українську книжку» бібліотека поповнилася на 50 екземплярів цікавих та дуже потрібних книг.  

У ХХІ столітті, як не мріяли фантасти, проблеми зі здоров'ям не зникли, а навіть, навпаки, збільшились. Бібліотека – не лікарня, вона не може вилікувати наркомана, заборонити куріння і вживання алкоголю, і тим не менш, не має права бути осторонь від цих глобальних проблем. Ми за допомогою книг, періодичних видань та інших інформаційних матеріалів та ресурсів маємо допомагати своїм читачам вирішувати проблеми зі здоров'ям, викорінювати шкідливі звички, роз'яснювати переваги здорового способу життя.
Але бібліотеку завжди називали аптекою душі, місцем, де лікують словом та книгою, тому важливо, щоб кожна шкільна бібліотека стала центром збереження здоров’я та осередком формування здоров’язберігаючої компетентності учнів.
Отже, можна стверджувати, що сьогодні тема здорового способу життя, культури здоров’я є актуальною і цікавою для наших користувачів, в т. ч. і завдячуючи заходам, які пройшли в рамках місячника шкільної бібліотеки.


Немає коментарів:

Дописати коментар